This 2.0 TFSI quattro MT (256 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2008 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 420 to 760km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 256bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 330Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4230mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1399mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1507mm |
| Kerb weight | 1455kg |
| Gross weight | 2015kg |
| Min. boot capacity | 281litre |
| Max. boot capacity | 281litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.