This 2.0 TFSI quattro MT (265 hp) engine was fitted in the 8P Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2006 to 2008. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 440 to 760km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 265bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4214mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1455kg |
| Gross weight | 2015kg |
| Min. boot capacity | 281litre |
| Max. boot capacity | 281litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.