This 2.7 T MT quattro (265 hp) engine was fitted in the B5/8D Avant wagon 5-doors, which was produced by Audi from 1997 to 2001. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 390 to 710km |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.8second |
| Displacement | 2671cm3 |
|---|---|
| Engine power | 265bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1850up to 3 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4488mm |
| Width | 1733mm |
| Height | 1396mm |
| Wheelbase | 2607mm |
| Front track | 1498mm |
| Rear track | 1490mm |
| Kerb weight | 1570kg |
| Gross weight | 2120kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1250litre |
| Front/rear axle load | 1150/1125kg |
| Permitted road-train weight | 3920kg |
| Loading height | 587mm |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Torsion beam, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 13.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.