This 4.2 tiptronic quattro (344 hp) engine was fitted in the B6/8H Avant wagon 5-doors, which was produced by Audi from 2003 to 2004. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 410Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4163cm3 |
| Engine power | 344bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 5 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4575mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2651mm |
| Front track | 1516mm |
| Rear track | 1512mm |
| Max. boot capacity | 1184litre |
| Min. boot capacity | 442litre |
| Kerb weight | 1755kg |
| Gross weight | 2305kg |
| Displacement | 550kg |
| Loading height | 589mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 370 to 730km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.5m |
| City | 21.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.