This 3.0 TFSI S tronic quattro (333 hp) engine was fitted in the 8T Sportback liftback, which was produced by Audi from 2008 to 2011. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4713mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2811mm |
| Front track | 1588mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Kerb weight | 1830kg |
| Gross weight | 2285kg |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Displacement | 455kg |
| Permitted road-train weight | 4385kg |
| Loading height | 663mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2995cm3 |
| Engine power | 333bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 7 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Stroke | 89.1mm |
| Bore | 84.5mm |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 2900up to 5 300 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 470 to 910km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.5m |
| Number of gears | 7 |
| City | 16.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.