This 2.2 Turbo quattro AT (230 hp) engine was fitted in the C4 Sedan, which was produced by Audi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 236km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 2226cm3 |
|---|---|
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | from 5 900RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1950RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4797mm |
| Width | 1804mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Front track | 1556mm |
| Rear track | 1525mm |
| Kerb weight | 1660kg |
| Gross weight | 2235kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 14.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.