This 2.2 Turbo quattro MT (230 hp) engine was fitted in the C4 Estate, which was produced by Audi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 550 to 800km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Displacement | 2226cm3 |
|---|---|
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | from 5 900RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1950RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4797mm |
| Width | 1804mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Front track | 1556mm |
| Rear track | 1525mm |
| Kerb weight | 1675kg |
| Gross weight | 2250kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1310litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.