This 4.2 quattro MT (340 hp) engine was fitted in the C5 Sedan, which was produced by Audi from 1999 to 2001. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 21litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 380 to 780km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 4172cm3 |
|---|---|
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Maximum torque | 420Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 93mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4833mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1576mm |
| Rear track | 1590mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1710kg |
| Gross weight | 2275kg |
| Min. boot capacity | 434litre |
| Max. boot capacity | 434litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 25.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 16.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.