This 5.2 FSI quattro AT (435 hp) engine was fitted in the C6 [Restyling] Estate, which was produced by Audi from 2006 to 2011. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1855mm |
| Length | 4938mm |
| Height | 1446mm |
| Wheelbase | 2847mm |
| Front track | 1608mm |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Rear track | 1588mm |
| Max. boot capacity | 1660litre |
| Kerb weight | 1970kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5204cm3 |
| Engine power | 435bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 540Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Compressor |
| RPM at max torque | 3000up to 4 000 RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| City fuel consumption per 100 km | 18.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 430 to 880km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 22.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 15.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.