This 4.0 TFSI quattro S tronic (420 hp) engine was fitted in the C7 Avant wagon, which was produced by Audi from 2012 to 2014. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4934mm |
| Width | 1874mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1606mm |
| Kerb weight | 2025kg |
| Gross weight | 2580kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1181x1051mm |
| Loading height | 616mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3993cm3 |
| Engine power | 420bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 400RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Maximum torque | 550Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1450up to 5 250 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 560 to 1 000km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| City | 16.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.