This 4.2 quattro MT (360 hp) engine was fitted in the D2 Sedan, which was produced by Audi from 1996 to 2002. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1418mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Min. boot capacity | 525litre |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2330kg |
| Max. boot capacity | 525litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4172cm3 |
| Engine power | 360bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 5 |
| Maximum torque | 430Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| City fuel consumption per 100 km | 21litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 430 to 1 000km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 25.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 15.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.