This 5.2 V10 FSI quattro AT (450 hp) engine was fitted in the D3 Sedan, which was produced by Audi from 2005 to 2008. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5062mm |
| Width | 1894mm |
| Height | 1444mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Front track | 1629mm |
| Rear track | 1615mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Kerb weight | 1940kg |
| Gross weight | 2540kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5204cm3 |
| Engine power | 450bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 540Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| City fuel consumption per 100 km | 19.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 460 to 930km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 23.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.6 litres / 100km |
| Average | 16.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.