This 4.0 TDI tiptronic quattro (435 hp) engine was fitted in the 4M SUV, which was produced by Audi from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Cruising range | from 980 to 1 230km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Displacement | 3956cm3 |
|---|---|
| Engine power | 435bhp |
| RPM at max power | from 3 750 to 5 000RPM |
| Maximum torque | 900Nm |
| RPM at max torque | 1000up to 3 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5069mm |
| Width | 1968mm |
| Height | 1741mm |
| Wheelbase | 2996mm |
| Front track | 1679mm |
| Rear track | 1679mm |
| Kerb weight | 2345kg |
| Gross weight | 3030kg |
| Displacement | 685kg |
| Min. boot capacity | 805litre |
| Max. boot capacity | 805litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Pneumatic elastic element, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic elastic element, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 8.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.