This 2.5 TFSI quattro MT (340 hp) engine was fitted in the 8J [Restyling] RS coupe 2-doors, which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 480 to 880km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| Displacement | 2480cm3 |
|---|---|
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | from 5 400 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 5 300 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.96m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4198mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1342mm |
| Wheelbase | 2468mm |
| Front track | 1555mm |
| Rear track | 1546mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Displacement | 325kg |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Max. boot capacity | 290litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, On triangular wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.