This 2.5 TFSI quattro MT (360 hp) engine was fitted in the 8J [Restyling] RS roadster 2-doors, which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 470 to 860km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 280km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.4second |
| Displacement | 2480cm3 |
|---|---|
| Engine power | 360bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 700RPM |
| Maximum torque | 465Nm |
| RPM at max torque | 1650up to 5 400 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4198mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1348mm |
| Wheelbase | 2468mm |
| Front track | 1555mm |
| Rear track | 1546mm |
| Kerb weight | 1585kg |
| Gross weight | 1830kg |
| Displacement | 245kg |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Max. boot capacity | 250litre |
| Body type | Roadster |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.