This 2.0 TFSI quattro S tronic (272 hp) engine was fitted in the 8J [Restyling] S coupe 2-doors, which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 570 to 1 000km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.3second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 272bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4198mm |
| Width | 1952mm |
| Height | 1345mm |
| Wheelbase | 2468mm |
| Front track | 1555mm |
| Rear track | 1560mm |
| Kerb weight | 1505kg |
| Gross weight | 1815kg |
| Displacement | 310kg |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Max. boot capacity | 290litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.