This 3.2 quattro MT (250 hp) engine was fitted in the 8J Coupe 2-doors, which was produced by Audi from 2006 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 410 to 770km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Displacement | 3189cm3 |
|---|---|
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | from 6 300RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2800up to 3 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 95.9mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.96m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4178mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1352mm |
| Wheelbase | 2468mm |
| Front track | 1572mm |
| Rear track | 1558mm |
| Kerb weight | 1410kg |
| Gross weight | 1830kg |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Max. boot capacity | 700litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 17.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 12.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.