This 2.0 TFSI MT quattro (310 hp) engine was fitted in the 8S S coupe 2-doors, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 540 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 310bhp |
| RPM at max power | from 5 800 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 5 700 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4191mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1343mm |
| Wheelbase | 2505mm |
| Front track | 1574mm |
| Rear track | 1553mm |
| Kerb weight | 1440kg |
| Gross weight | 1765kg |
| Displacement | 325kg |
| Min. boot capacity | 305litre |
| Max. boot capacity | 305litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.