This 3.6 quattro MT (250 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Audi from 1988 to 1994. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4875mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1530mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Kerb weight | 1710kg |
| Gross weight | 2310kg |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3562cm3 |
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 340Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 245km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 17.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Cruising range | from 450 to 920km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 21.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 14.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.