This 6.8 Twin-Turbo AT (500 hp) engine was fitted in the 2 generation T sedan 4-doors, which was produced by Bentley from 2002 to 2009. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1900mm |
| Length | 5400mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 3115mm |
| Front track | 1602mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Rear track | 1602mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 2585kg |
| Gross weight | 2970kg |
| Max. boot capacity | 374litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6761cm3 |
| Engine power | 500bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 1000Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 104mm |
| Stroke | 99mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 290km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 28.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 19.5litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 330 to 680km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 34.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.9 litres / 100km |
| Average | 23.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.