This 6.75 Twin-Turbo AT (456 hp) engine was fitted in the 2 generation Cabriolet 2-doors, which was produced by Bentley from 2007 to 2011. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 30.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 20.6litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 310 to 650km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 270km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| Displacement | 6750cm3 |
|---|---|
| Engine power | 456bhp |
| RPM at max power | to 4 100RPM |
| Maximum torque | 875Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104.1mm |
| Stroke | 99.1mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5411mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1492mm |
| Wheelbase | 3116mm |
| Front track | 1608mm |
| Rear track | 1608mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 2695kg |
| Gross weight | 3065kg |
| Displacement | 370kg |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Max. boot capacity | 310litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 36.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 17.8 litres / 100km |
| Average | 24.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.