This 6.75 AT (530 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Bentley from 2008 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 28.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 19.5litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 330 to 680km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 296km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 6761cm3 |
|---|---|
| Engine power | 530bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 1050Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5411mm |
| Width | 2078mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3116mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1608mm |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 34.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.9 litres / 100km |
| Average | 23.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.