This 6.0 Speed AT (610 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Bentley from 2008 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 750Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5998cm3 |
| Engine power | 610bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | W-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1700up to 5 600 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5290mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1388mm |
| Wheelbase | 2745mm |
| Front track | 1623mm |
| Rear track | 1607mm |
| Min. boot capacity | 475litre |
| Kerb weight | 2525kg |
| Gross weight | 2940kg |
| Max. boot capacity | 475litre |
| Front/rear axle load | 1545/1395kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 322km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 26.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17litre |
| Cruising range | from 340 to 770km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 31.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14 litres / 100km |
| Average | 20.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.