This 6.0 AT (575 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe 2-doors, which was produced by Bentley from 2010 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1944mm |
| Length | 4806mm |
| Height | 1404mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb weight | 2320kg |
| Gross weight | 2750kg |
| Min. boot capacity | 358litre |
| Max. boot capacity | 358litre |
| Cargo area (L × W × H) | 1937mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5998cm3 |
| Engine power | 575bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | W-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 318km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 25.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 350 to 790km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 30.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.7 litres / 100km |
| Average | 19.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.