This 6.0 W12 AWD AT (635 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Speed cabriolet 2-doors, which was produced by Bentley from 2015 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 22.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 400 to 860km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 328km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.3second |
| Displacement | 5998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 635bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Maximum torque | 820Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | W-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4818mm |
| Width | 1947mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Front track | 1667mm |
| Rear track | 1663mm |
| Kerb weight | 2495kg |
| Gross weight | 2900kg |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Max. boot capacity | 260litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 26.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.6 litres / 100km |
| Average | 17.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.