This 4.0 V8 AWD AT (528 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] V8 S cabriolet 2-doors, which was produced by Bentley from 2015 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 560 to 1 110km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 308km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| Displacement | 3993cm3 |
|---|---|
| Engine power | 528bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 680Nm |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4818mm |
| Width | 1947mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb weight | 2470kg |
| Gross weight | 2900kg |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Max. boot capacity | 260litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
| Average | 13.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.