This 4.0 AT (507 hp) engine was fitted in the 2 generation V8 cabriolet 2-doors, which was produced by Bentley from 2011 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 570 to 1 130km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 301km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 3993cm3 |
|---|---|
| Engine power | 507bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 660Nm |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4806mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1403mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb weight | 2470kg |
| Gross weight | 2900kg |
| Displacement | 430kg |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Max. boot capacity | 260litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.