This 6.0 AT (630 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Bentley from 2010 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Width | 1945mm |
| Length | 4804mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2745mm |
| Kerb weight | 2240kg |
| Seats | 4 |
| Front track | 1623mm |
| Rear track | 1607mm |
| Gross weight | 2750kg |
| Displacement | 510kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Front/rear axle load | 1433/1370kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5998cm3 |
| Engine power | 630bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 800Nm |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | W-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1700up to 5 600 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.2mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 329km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 24.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.3litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 370 to 780km |
| Emission standard | EURO IV |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 29.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.9 litres / 100km |
| Average | 19.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.