This 6.75 AT (400 hp) engine was fitted in the 2 generation T coupe 2-doors, which was produced by Bentley from 1991 to 2002. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 108litre |
| Cruising range | from 570km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 246km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 6750cm3 |
|---|---|
| Engine power | 400bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 750Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5240mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2960mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 2610kg |
| Gross weight | 2980kg |
| Min. boot capacity | 347litre |
| Max. boot capacity | 347litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 22.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.