This 6.75i AT Turbo (389 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Bentley from 1993 to 1998. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Wheelbase | 3062mm |
| Kerb weight | 2390kg |
| Width | 2110mm |
| Length | 5294mm |
| Height | 1485mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6747cm3 |
| Engine power | 389bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 750Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Top speed | 241km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Fuel | 95 RON |
| City fuel consumption per 100 km | 25.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17.8litre |
| City | 30.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16 litres / 100km |
| Average | 21.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.