This 120d AT (177 hp) engine was fitted in the E81/E82/E87/E88 [Restyling] Cabriolet, which was produced by BMW from 2007 to 2012. In addition to this engine, 31 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 51litre |
| Cruising range | from 690 to 1 130km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 3 000 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4360mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1411mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1513mm |
| Kerb weight | 1520kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Max. boot capacity | 305litre |
| Body type | Cabriolet |
| Ground clearance | 145mm |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.