This 135i DKG (306 hp) engine was fitted in the E81/E82/E87/E88 [Restyling] Coupe, which was produced by BMW from 2007 to 2012. In addition to this engine, 27 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 450 to 790km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.2second |
| Displacement | 2979cm3 |
|---|---|
| Engine power | 306bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1200up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4360mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1408mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1497mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 1910kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Body type | Coupe |
| Ground clearance | 145mm |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.