This 120i AT (156 hp) engine was fitted in the E81/E82/E87/E88 [Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by BMW from 2007 to 2012. In addition to this engine, 45 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 490 to 930km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 213km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4239mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1493mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1385kg |
| Gross weight | 1810kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 330litre |
| Max. boot capacity | 1150litre |
| Front/rear axle load | 875/1010kg |
| Permitted road-train weight | 3010kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.