This 120i MT (156 hp) engine was fitted in the E82/E88 [2-й Restyling] Cabriolet, which was produced by BMW from 2008 to 2013. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 460 to 840km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 214km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4360mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1411mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1484mm |
| Rear track | 1517mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Kerb weight | 1505kg |
| Gross weight | 1870kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Max. boot capacity | 305litre |
| Front/rear axle load | 870/1070kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.