This 120d MT (177 hp) engine was fitted in the E82/E88 [2-й Restyling] Coupe, which was produced by BMW from 2008 to 2013. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Fuel tank capacity | 51litre |
| Cruising range | from 860 to 1 280km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4360mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1423mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1474mm |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Kerb weight | 1450kg |
| Gross weight | 1815kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Front/rear axle load | 895/895kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
| Average | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.