This 120d AT (184 hp) engine was fitted in the F20/F21 Hatchback (5-door), which was produced by BMW from 2011 to 2015. In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 930 to 1 330km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.3second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 750 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4324mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1569mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1440kg |
| Gross weight | 1895kg |
| Displacement | 530kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 1200litre |
| Front/rear axle load | 905/1095kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 6.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.5 litres / 100km |
| Average | 5.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.