This 3.0 MT (340 hp) engine was fitted in the E82 Coupe, which was produced by BMW from 2011 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1803mm |
| Length | 4380mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1541mm |
| Rear track | 1541mm |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1570kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 405kg |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2979cm3 |
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 510 to 960km |
| Emission standard | EURO V |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| City | 16.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.