This 225i xDrive Steptronic (231 hp) engine was fitted in the F45 Minivan, which was produced by BMW from 2014 to 2017. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Cruising range | from 750 to 1 130km |
| Fuel | 98 RON, 95 RON, 92 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 237km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 231bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 2 100 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4342mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1555mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1557mm |
| Rear track | 1558mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1510kg |
| Gross weight | 2045kg |
| Displacement | 515kg |
| Min. boot capacity | 468litre |
| Max. boot capacity | 1510litre |
| Front/rear axle load | 1105/980kg |
| Permitted road-train weight | 3645kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.