This 228i MT (245 hp) engine was fitted in the F22/F23 Cabriolet, which was produced by BMW from 2013 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 570 to 950km |
| Fuel | 98 RON, 95 RON, 92 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 245bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 4 800 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.1mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4432mm |
| Width | 1774mm |
| Height | 1413mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1521mm |
| Rear track | 1556mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1535kg |
| Gross weight | 1975kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 335litre |
| Front/rear axle load | 900/1130kg |
| Permitted road-train weight | 3175kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Lever |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.