This 418d MT (150 hp) engine was fitted in the F32/F33/F36 Coupe, which was produced by BMW from 2013 to 2017. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 1 060 to 1 460km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 213km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 3 000 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4638mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1557mm |
| Rear track | 1605mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1510kg |
| Gross weight | 2070kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Max. boot capacity | 1300litre |
| Front/rear axle load | 920/1200kg |
| Permitted road-train weight | 3670kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Strut, Lever, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 6.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.5 litres / 100km |
| Average | 4.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.