This 520d MT (136 hp) engine was fitted in the E39 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2000 to 2004. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 900 to 1 490km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 206km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| Displacement | 1951cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4775mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1516mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1490kg |
| Gross weight | 2000kg |
| Displacement | 510kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.