This 525d AT (163 hp) engine was fitted in the E39 [Restyling] Touring wagon, which was produced by BMW from 2000 to 2004. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 610 to 1 110km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 215km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 82.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4805mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1516mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1740kg |
| Gross weight | 2340kg |
| Displacement | 600kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 1525litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.