This 540i AT (286 hp) engine was fitted in the E39 Touring wagon, which was produced by BMW from 1995 to 2000. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 410 to 760km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.7second |
| Displacement | 4398cm3 |
|---|---|
| Engine power | 286bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 82.7mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4805mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1512mm |
| Rear track | 1522mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1775kg |
| Gross weight | 2315kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 1525litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 20.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11 litres / 100km |
| Average | 14.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.