This 523i MT (190 hp) engine was fitted in the E60/E61 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2007 to 2010. In addition to this engine, 36 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 690 to 1 230km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 237km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 3500up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 78.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4841mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1581mm |
| Ground clearance | 143mm |
| Kerb weight | 1500kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.