This 550i MT (367 hp) engine was fitted in the E60/E61 Touring wagon, which was produced by BMW from 2003 to 2007. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 410 to 840km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.6second |
| Displacement | 4799cm3 |
|---|---|
| Engine power | 367bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 490Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4843mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 142mm |
| Kerb weight | 1745kg |
| Gross weight | 2310kg |
| Displacement | 565kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1615litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 20.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 13.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.