This 2.8 AT (201 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Buick from 2007 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5175mm |
| Width | 1899mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 3009mm |
| Front track | 1602mm |
| Rear track | 1620mm |
| Kerb weight | 1875kg |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Max. boot capacity | 505litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2792cm3 |
| Engine power | 201bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 74.8mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 265Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 215km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Cruising range | from 660 to 1 010km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.