This 5.3 AT AWD (294 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Buick from 2004 to 2007. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Fuel tank capacity | 83litre |
| Cruising range | from 490 to 630km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 175km/h |
| Displacement | 5327cm3 |
|---|---|
| Engine power | 294bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 441Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4871mm |
| Width | 1894mm |
| Height | 1894mm |
| Wheelbase | 2869mm |
| Front track | 1603mm |
| Rear track | 1577mm |
| Ground clearance | 196mm |
| Kerb weight | 2165kg |
| Gross weight | 2608kg |
| Min. boot capacity | 1127litre |
| Max. boot capacity | 2268litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 20.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.