This 2.0 AT (124 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Buick from 2004 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4940mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1555mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 476litre |
| Kerb weight | 1550kg |
| Gross weight | 1968kg |
| Max. boot capacity | 476litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 124bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 700 to 1 210km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Strut |
| Rear suspension | Strut |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.