This 3.6 AT AWD (245 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Buick from 2002 to 2007. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4734mm |
| Width | 1871mm |
| Height | 1766mm |
| Wheelbase | 2851mm |
| Front track | 1588mm |
| Rear track | 1608mm |
| Ground clearance | 177mm |
| Max. boot capacity | 3084litre |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Kerb weight | 1960kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 245bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 315Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Cruising range | from 520 to 780km |
| Top speed | 173km/h |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.