This 3.8 AT (205 hp) engine was fitted in the 8 generation Coupe, which was produced by Buick from 1995 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5263mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1387mm |
| Wheelbase | 2890mm |
| Front track | 1588mm |
| Rear track | 1589mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 493litre |
| Kerb weight | 1687kg |
| Max. boot capacity | 493litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 205bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 311Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 580 to 950km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.